ESDA5V3LY
Manufacturer No:
ESDA5V3LY
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ESDA5V3LY
Description:
TVS DIODE 3V 19V SOT23-3
Product Attribute
Base Part Number
ESDA
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Series
Automotive, AEC-Q101, ESDAY, TRANSIL™
Unidirectional Channels
2
Voltage - Breakdown (Min)
5.3V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25A (8/20µs)