BZW06-5V8
Manufacturer No:
BZW06-5V8
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
BZW06-5V8
Description:
TVS DIODE 5.8V 13.4V DO15
Product Attribute
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-15
Series
BZW06, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.4V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
298A (8/20µs)
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Base Part Number
BZW06
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
4000pF @ 1MHz