1.5KE7V5A
Manufacturer No:
1.5KE7V5A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE7V5A
Description:
TVS DIODE 6.4V 14.5V DO201
Product Attribute
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
8500pF @ 1MHz
Supplier Device Package
DO-201
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
1.5KE, TRANSIL™
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V
Part Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
690A (8/20µs)