1.5KE56ARL
Manufacturer No:
1.5KE56ARL
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE56ARL
Description:
TVS DIODE 47.8V 100V DO201
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
1800pF @ 1MHz
Supplier Device Package
DO-201
Series
1.5KE, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Part Status
Obsolete
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A (8/20µs)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)