1.5KE440A
Manufacturer No:
1.5KE440A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE440A
Description:
TVS DIODE 376V 776V DO201
Product Attribute
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
360pF @ 1MHz
Supplier Device Package
DO-201
Series
1.5KE, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
776V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13A (8/20µs)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)