1.5KE300ARL
Manufacturer No:
1.5KE300ARL
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE300ARL
Description:
TVS DIODE 256V 529V DO201
Product Attribute
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Supplier Device Package
DO-201
Series
1.5KE, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
529V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19A (8/20µs)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)