1.5KE100A
Manufacturer No:
1.5KE100A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE100A
Description:
TVS DIODE 85.5V 178V DO201
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A (8/20µs)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
1150pF @ 1MHz
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-201
Series
1.5KE, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
95V