SW GR501/10-15 AT
Manufacturer No:
SW GR501/10-15 AT
Manufacture:
Standex-Meder Electronics
Package:
Datasheet:
SW GR501/10-15 AT
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Product Attribute
Capacitance
0.3pF
Height Above Board
Part Status
Obsolete
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Size - Body
0.091" Dia x 0.500" L (2.30mm x 12.70mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Operate Time
0.5ms
Voltage - Switching AC
200V
Release Time
0.1ms
Voltage - Switching DC
200V
Mounting Type
Through Hole
Operate Range
7 ~ 30AT
Power - Rated
10W
Type
Glass Body
Release Range
4 ~ 9AT
Series
GR501
Current - Carry
1A (AC/DC)
Circuit
SPST-NO
Length - Overall
2.126" (54.00mm)