P51-300-G-A-P-20MA-000-000
Manufacturer No:
P51-300-G-A-P-20MA-000-000
Manufacture:
SSI Technologies, Inc.
Package:
Cylinder
Datasheet:
P51-300-G-A-P-20MA-000-000
Description:
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Product Attribute
Package / Case
Cylinder
Maximum Pressure
Output
4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Series
MediaSensor™
Termination Style
Packard, 3 Pin
Accuracy
±0.5%
Operating Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT