P51-1500-S-F-I12-20MA-000-000
Manufacturer No:
P51-1500-S-F-I12-20MA-000-000
Datasheet:
P51-1500-S-F-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
Pressure Type
Sealed Gauge
Output
4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Termination Style
Cable 1'
Accuracy
±0.5%
Operating Pressure
1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT