P51-1500-A-AF-D-20MA-000-000
Manufacturer No:
P51-1500-A-AF-D-20MA-000-000
Manufacture:
SSI Technologies, Inc.
Package:
Cylinder
Datasheet:
P51-1500-A-AF-D-20MA-000-000
Product Attribute
Accuracy
±0.5%
Operating Pressure
1500PSI (10342.14kPa)
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Port Size
Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Supplier Device Package
Port Style
Threaded
Output Type
Analog Current
Part Status
Active
Applications
Industrial Automation
Pressure Type
Absolute
Package / Case
Cylinder
Maximum Pressure
Output
4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Series
MediaSensor™
Termination Style
Deutsch, 3 Pin