SMCJ130ATR
Manufacturer No:
SMCJ130ATR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ130ATR
Description:
TVS DIODE 130V 209V SMC
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A