SMBJ43CATR
Manufacturer No:
SMBJ43CATR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ43CATR
Description:
TVS DIODE 43V 69.4V SMB
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Package / Case
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C (TJ)
Supplier Device Package
SMB (DO-214AA)
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Series
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Company Profile
SMBJ43CATR Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA