SMBJ250CATR
Manufacturer No:
SMBJ250CATR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ250CATR
Description:
TVS DIODE 250V 405V SMB
Product Attribute
Package / Case
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMB (DO-214AA)
Series
Voltage - Breakdown (Min)
279V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mounting Type
Surface Mount
Company Profile
SMBJ250CATR Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA