SMBJ170ATR
Manufacturer No:
SMBJ170ATR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
SMBJ170ATR
Description:
TVS DIODE 170V 275V SMB
Product Attribute
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Company Profile
SMBJ170ATR Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA