TE60A1203Q01
Manufacturer No:
TE60A1203Q01
Manufacture:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package:
Datasheet:
TE60A1203Q01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Attribute
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
60W
Input Connector
IEC 320-C18
Region Utilized
International
Form
Desktop (Class II)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Series
TE60 (60W)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals
CE
Size / Dimension
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
Efficiency
Level VI
Voltage - Output
12V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Cord Length
57" (1.45m)
Current - Output (Max)
5A
Part Status
Active
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Company Profile
TE60A1203Q01 Relevant information
TE600
TE600
UPS 600VA 425W 6OUT TOWER