TE40A2402C01
Manufacturer No:
TE40A2402C01
Manufacture:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package:
Datasheet:
TE40A2402C01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Product Attribute
Efficiency
Level VI
Voltage - Output
24V
Input Type
Fixed Blade
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Cord Length
57" (1.45m)
Current - Output (Max)
1.7A
Part Status
Active
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
41W
Input Connector
NEMA 1-15P
Form
Wall Mount (Class II)
Region Utilized
North America
Series
TE40 (40W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.551 lb (249.93 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals
CB, CE, DEMKO, UL
Size / Dimension
3.78" L x 2.17" W x 1.32" H (96.0mm x 55.0mm x 33.6mm)