MENB1050A1203F01
Manufacturer No:
MENB1050A1203F01
Manufacture:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package:
Datasheet:
MENB1050A1203F01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W
Product Attribute
Input Connector
IEC 320-C14
Form
Desktop (Class I)
Region Utilized
International
Series
MENB1050 (50W)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Weight
0.882 lb (400.07 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals
CE, cURus
Size / Dimension
4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
Efficiency
Level V
Voltage - Output
12V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Cord Length
57" (1.45m)
Current - Output (Max)
4.2A
Part Status
Not For New Designs
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Applications
Medical
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
50W