CENB1020A1202B01
Manufacturer No:
CENB1020A1202B01
Manufacture:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package:
Datasheet:
CENB1020A1202B01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Product Attribute
Efficiency
Level V
Voltage - Output
12V
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Cord Length
59" (1.50m)
Current - Output (Max)
1.5A
Part Status
Obsolete
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
18W
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Form
Wall Mount (Class II)
Region Utilized
North America
Series
CENB1020 (20W)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Weight
0.331 lb (150.14 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals
CE, cULus
Size / Dimension
3.27" L x 1.85" W x 1.50" H (83.0mm x 47.0mm x 38.0mm)