SIT8008BIR1-28S
Manufacturer No:
SIT8008BIR1-28S
Datasheet:
SIT8008BIR1-28S
Description:
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 2.8V
Spread Spectrum Bandwidth
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Stability (Total)
±20ppm
Base Resonator
MEMS
Current - Supply (Disable) (Max)
4.3µA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply
2.8V
Type
XO (Standard)
Programmable Type
Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Output
LVCMOS
Frequency Stability
Series
SiT8008B
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Function
Standby
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Bulk
Available Frequency Range
1MHz ~ 110MHz