SIT1602BC-13-18E-7.372800D
Manufacturer No:
SIT1602BC-13-18E-7.372800D
Manufacture:
SiTime
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
SIT1602BC-13-18E-7.372800D
Description:
MEMS OSC XO 7.3728MHZ H/LV-CMOS
Product Attribute
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Max)
4.1mA
Frequency
7.3728MHz
Absolute Pull Range (APR)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth
Part Status
Active
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
MEMS
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
1.8V
Output
HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability
±50ppm
Series
SiT1602B
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)