PC3SD12YTZAF
Manufacturer No:
PC3SD12YTZAF
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
PC3SD12YTZAF
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
Product Attribute
Current - Hold (Ih)
3.5mA
Voltage - Off State
600V
Approvals
CSA, UR, VDE
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Supplier Device Package
6-DIP
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)
50mA
Mounting Type
Through Hole
Current - LED Trigger (Ift) (Max)
10mA
Package / Case
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
100mA
Static dV/dt (Min)
1kV/µs