PC3SD12NTZAF
Manufacturer No:
PC3SD12NTZAF
Manufacture:
Sharp Microelectronics
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm), 5 Leads
Datasheet:
PC3SD12NTZAF
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
Product Attribute
Package / Case
Current - On State (It (RMS)) (Max)
100mA
Number of Channels
1
Static dV/dt (Min)
1kV/µs
Current - Hold (Ih)
3.5mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Series
Voltage - Off State
600V
Approvals
CSA, UR
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Zero Crossing Circuit
No
Output Type
Triac
Supplier Device Package
6-DIP
Part Status
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Turn On Time
50µs (Max)
Current - DC Forward (If) (Max)
50mA
Mounting Type
Through Hole
Current - LED Trigger (Ift) (Max)
10mA