IUGN66-1-72-15.0
Manufacturer No:
IUGN66-1-72-15.0
Manufacture:
Sensata-Airpax
Package:
Datasheet:
IUGN66-1-72-15.0
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 15A TOGGLE
In Stock
8 pcs On sales
Series
IUG
Approvals
UL1077
Part Status
Active
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination
None
Actuator Type
Lever
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles
2
Voltage Rating - AC
250V
Voltage Rating - DC
80V
Current Rating (Amps)
15A