0071.1311.B1
Manufacturer No:
0071.1311.B1
Manufacture:
Schurter Inc.
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
0071.1311.B1
Description:
VARISTOR 204V 800A DISC 5MM
Product Attribute
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
8.5J
Varistor Voltage (Max)
224V
Series
AVTP
Varistor Voltage (Min)
184V
Features
Varistor Voltage (Typ)
204V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
116pF @ 1kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm
Current - Surge
800A
Maximum AC Volts
130V
Maximum DC Volts
175V
Company Profile
0071.1311.B1 Relevant information
0071.1211.A2
0071.1211.A2
VARISTOR 188.5V 800A DISC 5MM