FW-10-05-G-D-295-170-P
Manufacturer No:
FW-10-05-G-D-295-170-P
Manufacture:
Samtec, Inc.
Package:
Datasheet:
FW-10-05-G-D-295-170-P
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Product Attribute
Number of Positions
20
Length - Overall Pin
0.465" (11.811mm)
Color
Black
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Series
Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Row Spacing
0.050" (1.27mm)