FHP-10-01-T-S
Manufacturer No:
FHP-10-01-T-S
Manufacture:
Samtec, Inc.
Package:
Datasheet:
FHP-10-01-T-S
Description:
CONN RCPT 10POS 0.156 TIN PCB
In Stock
62 pcs On sales
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Material Flammability Rating
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Shape
Square
Number of Positions
10
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
Series
FHP
Pitch - Mating
0.156" (3.96mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C