EW-36-11-G-S-500
Manufacturer No:
EW-36-11-G-S-500
Manufacture:
Samtec, Inc.
Package:
Datasheet:
EW-36-11-G-S-500
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Product Attribute
Termination
Solder
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Mounting Type
Through Hole
Number of Rows
1
Number of Positions
36
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)
Color
Black
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)