EW-20-09-G-D-240
Manufacturer No:
EW-20-09-G-D-240
Manufacture:
Samtec, Inc.
Package:
Datasheet:
EW-20-09-G-D-240
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Series
Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Mounting Type
Through Hole
Number of Rows
2
Number of Positions
40
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Color
Black
Length - Stack Height
0.240" (6.096mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)