400MXH820MEFCSN30X60
Manufacturer No:
400MXH820MEFCSN30X60
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
400MXH820MEFCSN30X60
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
In Stock
215 pcs On sales
Product Attribute
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Capacitance
820µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
2.76A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
3.864A @ 10kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
400V
Series
MXH
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)