UB5C-180RF8
Manufacturer No:
UB5C-180RF8
Manufacture:
Riedon
Package:
Axial
Datasheet:
UB5C-180RF8
Description:
RES 180 OHM 5W 1% AXIAL
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)
Series
UB
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Resistance
180 Ohms