UB3C-1R6F1
Manufacturer No:
UB3C-1R6F1
Datasheet:
UB3C-1R6F1
Description:
RES 1.6 OHM 3W 1% AXIAL
Power (Watts)
3W
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations
2
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
1.6 Ohms