UB3C-1R5F1
Manufacturer No:
UB3C-1R5F1
Manufacture:
Riedon
Package:
Axial
Datasheet:
UB3C-1R5F1
Description:
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
1.5 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
3W
Package / Case
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)
Series
UB
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C