RAC20-24SB
Manufacturer No:
RAC20-24SB
Datasheet:
RAC20-24SB
Description:
CONV AC/DC 20W 24V OUT SNGL T/H
In Stock
110 pcs On sales
Product Attribute
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
833mA
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%
Series
POWERLINE RAC20-B (20W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.13 lb (58.97 g)
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Features
SCP
Approvals
CE, UL
Voltage - Output 1
24V
Efficiency
83%
Voltage - Output 2
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Output 3
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Output 4
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)