RAC20-15SN
Manufacturer No:
RAC20-15SN
Manufacture:
RECOM Power
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC20-15SN
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 20W
In Stock
492 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
4-DIP Module
Line Regulation
±0.5%
Type
Enclosed
Load Regulation
±1%
Series
POWERLINE RAC20-N (20W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Approvals
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Efficiency
83%
Voltage - Output 2
Part Status
Active
Voltage - Output 3
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Output 4
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
1.33A