RAC10-05SC/277
Manufacturer No:
RAC10-05SC/277
Manufacture:
RECOM Power
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC10-05SC/277
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 2A
In Stock
816 pcs On sales
Product Attribute
Power (Watts)
10W
Current - Output (Max)
2A
Package / Case
4-DIP Module
Line Regulation
±0.3%
Type
Enclosed
Load Regulation
-1.5%
Series
POWERLINE RAC10-C/277 (10W)
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Features
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs
1
Approvals
CE, cULus
Voltage - Output 1
5V
Efficiency
78%
Voltage - Output 2
Part Status
Active
Voltage - Output 3
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Output 4
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)