RAC06-12SC
Manufacturer No:
RAC06-12SC
Package:
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RAC06-12SC
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 6W
In Stock
977 pcs On sales
Part Status
Active
Voltage - Output 3
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Power (Watts)
6W
Current - Output (Max)
500mA
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Line Regulation
±0.3%
Load Regulation
±0.5%
Series
POWERLINE RAC06-C (6W)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 115 ~ 370 VDC
Weight
0.077 lb (34.93 g)
Size / Dimension
2.11" L x 1.09" W x 0.65" H (53.5mm x 27.8mm x 16.6mm)
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Approvals
CE, cULus, EN
Voltage - Output 1
12V
Efficiency
78%