RAC05-15DC
Manufacturer No:
RAC05-15DC
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC05-15DC
Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 170MA 5W
In Stock
661 pcs On sales
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Power (Watts)
5W
Current - Output (Max)
170mA, 170mA
Package / Case
5-DIP Module
Line Regulation
±0.3%
Load Regulation
±0.5%
Series
POWERLINE RAC05-C (5W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.077 lb (34.93 g)
Size / Dimension
2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Features
OVP, SCP
Number of Outputs
2
Approvals
CE, cULus, EN
Voltage - Output 1
15V
Efficiency
77%