RAC04-24SA
Manufacturer No:
RAC04-24SA
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
RAC04-24SA
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 4W
Product Attribute
Efficiency
77%
Voltage - Output 2
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Output 3
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts)
4W
Current - Output (Max)
167mA
Package / Case
7-DIP Module
Line Regulation
±0.2%
Load Regulation
±0.5%
Series
POWERLINE RAC04 (4W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.058 lb (26.31 g)
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.0mm x 17.6mm)
Features
OCP, OVP, SCP
Approvals
CE, cULus, EN
Voltage - Output 1
24V