RAC03-3.3SGA
Manufacturer No:
RAC03-3.3SGA
Manufacture:
RECOM Power
Package:
16-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC03-3.3SGA
Description:
CONV AC/DC 3W 85-305VIN 3.3VOUT
In Stock
389 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±0.5%
Type
Enclosed
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Series
POWERLINE RAC03-GA (3W)
Size / Dimension
1.46" L x 0.94" W x 0.59" H (37.0mm x 24.0mm x 15.0mm)
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Number of Outputs
1
Approvals
CE, cURus
Voltage - Output 1
3.3V
Efficiency
70%
Voltage - Output 2
Part Status
Active
Voltage - Output 3
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 4
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts)
3W
Current - Output (Max)
910mA