PM2207.562NLT
Manufacturer No:
PM2207.562NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM2207.562NLT
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.3A SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
SMD
Inductance
5.6µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Material - Core
Series
PM2207.XXXNLT
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Ratings
AEC-Q200
DC Resistance (DCR)
33.2mOhm Max
Features
Current - Saturation
12.5A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
7.3A