PG0936.851NLT
Manufacturer No:
PG0936.851NLT
Datasheet:
PG0936.851NLT
Description:
FIXED IND 850NH 40A 0.87 MOHM
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Series
PG0936NL
Size / Dimension
0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
0.87mOhm Max
Features
Current - Saturation
50A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
40A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
850nH
Inductance Frequency - Test
100kHz