PG0926.562NLT
Manufacturer No:
PG0926.562NLT
Datasheet:
PG0926.562NLT
Description:
FIXED IND 5.6UH 14A 4.1 MOHM SMD
Product Attribute
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0926NL
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
4.1mOhm
Features
Current - Saturation
14A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
14A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
5.6µH
Inductance Frequency - Test
100kHz