PG0926.282NLT
Manufacturer No:
PG0926.282NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0926.282NLT
Description:
FIXED IND 2.8UH 19A 2.9 MOHM SMD
Product Attribute
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
19A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
2.8µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0926NL
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
2.9mOhm
Features
Current - Saturation
20A