PG0702.682NL
Manufacturer No:
PG0702.682NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0702.682NL
Description:
FIXED IND 6.8UH 9.6A 7.7 MOHM
In Stock
11 pcs On sales
Product Attribute
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
6.8µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0702NL
Size / Dimension
0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
7.7mOhm
Features
Current - Saturation
8.5A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
8.5A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C