PG0642.472NLT
Manufacturer No:
PG0642.472NLT
Datasheet:
PG0642.472NLT
Description:
FIXED IND 4.7UH 9A 18.4 MOHM SMD
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
4.7µH
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0642NL
Size / Dimension
0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
18.4mOhm
Features
Current - Saturation
10A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
9A