PG0642.401NLT
Manufacturer No:
PG0642.401NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0642.401NLT
Description:
FIXED IND 400NH 20A 3.3 MOHM SMD
Product Attribute
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
400nH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0642NL
Size / Dimension
0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
3.3mOhm
Features
Current - Saturation
32A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
20A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C