PG0255.601NLT
Manufacturer No:
PG0255.601NLT
Datasheet:
PG0255.601NLT
Description:
FIXED IND 600NH 27A 1.87 MOHM
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0255NL
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
1.87mOhm Max
Features
Current - Saturation
28A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
27A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±15%
Supplier Device Package
Inductance
600nH
Inductance Frequency - Test
100kHz