PG0087.102NL
Manufacturer No:
PG0087.102NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0087.102NL
Description:
FIXED IND 1UH 5.5A 33 MOHM SMD
Product Attribute
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
1µH
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Material - Core
Series
PG0087NL
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Features
Current - Saturation
3.5A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
3.5A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)