PG0085.222NL
Manufacturer No:
PG0085.222NL
Datasheet:
PG0085.222NL
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.2A 46 MOHM SMD
Product Attribute
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
2.2µH
Frequency - Self Resonant
40MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0085NL
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
46mOhm Max
Features
Current - Saturation
1.1A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
1.1A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)